Muzyka

Słowniczek

Kilka terminów

Frakcja - jedna z pięciu grup, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago.

Test przynależności - test mówiący kandydatowi do jakiej frakcji przejawia skłonności. Ma on pomóc szesnastolatkom, którzy wkraczają w dalszą drogę życia podjąć właściwą decyzje.

Ceremonia wyboru - Ceremonia, na której każdy szesnastolatek wybiera frakcje, w której chce mieszkać przez resztę życia. Podczas dokonywania wyboru podaje się kandydatowi nóż, którym musi rozciąć sobie skórę dłoni i spuścić krew na jedną z pięciu mis symbolizujących dane frakcje. Znajdują się w nich: woda (Erudycja), ziemia (Serdeczność), rozżarzone węgle (Nieustraszoność), szkło (Prawość) oraz kamienie (Altruizm).

Nowicjat - proces sprawdzający kandydata czy nadaje się do wybranej przez siebie frakcji. Ten, kto nie przejdzie nowicjatu, zostaje bezfrakcyjny.

Bezfrakcyjność - Ludzie, którzy nie przeszli inicjacji w danej frakcji stają się bezfrakcyjnymi. Żyją w nędzy i zajmują się tym, czego inni nie chcą robić. Są dozorcami, śmieciarzami, pracują na budowach, przędą tkaniny, kierują pociągami i autobusami. Za swoją pracę dostają jedzenie i ubranie, ale zazwyczaj jednego i drugiego za mało.

Niezgodność - Człowiek łączący cechy kilku frakcji jest nazywany Niezgodnym. Taka osoba jest uznawana przez społeczeństwo za niebezpieczną i musi zostać wyeliminowana. Z tego powodu Niezgodni muszą się ukrywać.


Podział Frakcji:

Altruizm - Altruiści wyrzekają się wszelkiego egoizmu. Są skromni, ubierają się na szaro, jedzą proste potrawy i mieszkają w pospolitych domkach. Nie mogą nosić żadnych ozdób, oprócz zegarka, który jest potrzebny. Ich przywitaniem jest pochylenie głowy.  Przepisy pozwalają im przeglądać się w lustrze jedynie co trzeci miesiąc, by wyrzec się próżności. Do ich frakcji dostaje się każdy, kto wybrał Altruizm za swoją drogę życia. Symbolem tej frakcji są ręce niosące pomoc, a główną cechą jaką pielęgnują jest bezinteresowność. To właśnie oni zgłaszają się na ochotników do remontu najróżniejszych części miasta. Altruiści, jako ci, którzy nie myślą o sobie są administratorami i zarządzają całym miastem. Strzegą także tajemnic, za które skłonni są oddać własne życie.

Nieustraszoność - Nieustraszeni mieszkają w jamie, czyli ogromnej, podziemnej jaskini. Główną cechą jaką wyznają jest odwaga, dlatego wyrzekają się wszelkiego tchórzostwa. Ich proces nowicjatu polega na walce z przeciwnikiem, ale w szczególności z własnymi lękami. Podczas inicjacji prowadzony jest ranking i tylko dziesięciu najlepszych staje się członkami ich frakcji.
Symbolem Nieustraszoności jest ogień. Nieustraszeni ubierają się na czarno, często mają także mnóstwo tatuaży i kolczyków. Witają się ze sobą poprzez uścisk dłoni, a podróżują pociągiem. Ich głównym zadaniem jest pilnowanie ogrodzenia wokół miasta.
W tej frakcji nie liczy się wiek. Przywódcą można się stać nawet niedługi czas po przejściu nowicjatu (w książce jeden z przywódców, Eric miał osiemnaście lat). Liczy się bowiem siła do działania, a starszych członków Nieustraszoności w ogóle nie ma.

Erudycja - Wewnętrzne normy nakazują Erudytom ubierać się w przynajmniej jedną niebieską rzecz, ponieważ niebieski sprawia, że ciało wydziela substancje chemiczne, a "spokojny umysł to jasny umysł".  Ten kolor stał się także oznaką ich frakcji. Erudyci noszą również okulary na znak inteligencji, która jest dla nich najważniejsza. To właśnie oni opracowują różne wynalazki, by polepszyć życie wszystkim mieszkańcom. To oni uczą w szkole jako nauczyciele, dlatego są potrzebni.
Przywódcę wybierają w prosty sposób, rządzi nimi ten, kto ma największe IQ.
Kwaterą tej frakcji jest wielki kamienny gmach nad bagnem, a ich symbolem oko.
Erudyci wyrzekają się ignorancji, a to co nimi kieruje to ciekawość. Dla informacji, które ich interesują są wstanie nawet zabić.

Prawość - Prawość dała miastu solidnych i godnych zaufania instruktorów w dziedzinie prawa. Ludzie z tej frakcji wyrzekają się dwulicowości i zawsze są ze wszystkimi szczerzy.
Siedziba Prawości znajduje się w rozległym, cementowym budynku, z widokiem na coś, co kiedyś było rzeką. Wisi na nim szyld "Hala owa", kiedyś "Hala Targowa", teraz nazywana przez wszystkich "Halą Bezsercową", ponieważ Prawość choć uczciwa, nie ma serca.
Prawi postrzegają prawdę jako czarno-białą, dlatego się tak ubierają. Ich symbolem są przechylone szalki wagi, które mają symbolizować prawdę przeważającą nad kłamstwem.
Ta frakcja wszystkie swoje problemy i konflikty rozwiązuje za pomocą serum prawdy, którym traktuje także kandydatów podczas nowicjatu.

Serdeczność - Serdeczni nie mają oficjalnego przywódcy, wszystkie decyzje podejmują wspólnie jako frakcja. Ich siedziba znajduje się poza bramami miasta w kompleksie budynków z drewna i szkła. Zajmują się uprawą sadów, ale oprócz tego dają miastu także pełnych współczucia doradców i opiekunów. Ich przywitaniem jest uścisk, a symbolem drzewo. Barwy, w jakie się ubierają, to czerwony i żółty.
Serdeczni zawsze są weseli, uprzejmi i życzliwi. Są również bezkonfliktowi, ponieważ wyrzekają się wszelkiej agresji, w dobrej czy złej mierze. Gdy dochodzi do kłótni albo bójki strony konfliktu zostają natychmiast umieszczone w "Sali konfliktów" i nafaszerowane serum pokoju, które uspokaja człowieka i wprowadza go w dobry nastrój.~***~
Treść utworzona przeze mnie. Prosiłabym być informowana o wszelkich próbach jej kopiowania.
Jeśli macie jeszcze jakieś terminy, które chcielibyście bym wyjaśniła proszę o komentarz^^

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy